Σήμερα Δευτέρα 9 Μαϊου στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο Γαλατσίου ΠΑΛΑΙ χορευτικές εκδηλώσεις στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Χορού- Δείτε εδώ το αναλυτικό πρόγραμμα

Διοργανωτής: Δήμος Γαλατσίου Διάφορες εκδηλώσεις
     
 ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ για
τη ΔΕΥΤΕΡΑ 9 ΜΑΪΟΥ 2016,    στις 19:ΟΟ

Ολυμπιακό Ακίνητο Γαλατσίου «ΠΑΛΑΙ»
 Δήμος Γαλατσίου και
το Τμήμα Αθηνών του Διεθνούς Συμβουλίου Χορού

1.  Πολιτιστικός   Σύλλογος    Παραδοσιακών  Χορών «Ο ΜΟΛΥΒΟΣ»,
παράρτημα Αθήνας   & Σύλλογος Γυναικών Αγ. Στεφάνου «Εμμέλεια»
 
Περιοχή: Δράμα.   Χοροδιδάσκαλος: Γρηγόρης Γρηγορίου.
 
Ανάθεμα τη μάνα σου – Αηδόνια δεκατέσσερα, Τζάνε ποταμέ, Ιβάνα
Βαγγελίτσα με γύρισμα σε Λαζαρίνα, Μωρέ Διαμάντω.
 
Γκάϊντα: Μπάκος Δημήτρης, Νταϊρέ: Σουλιμιώτης  Σταύρος.
Υπεύθυνοι Παραδοσιακής Χορωδίας του συλλόγου:
Αμαλία Παπαδοπούλου–Συμεωνίδου, Βαγγέλης Σαραντίδης.
 
2. The Dance Club by Galatsi
 
Χοροί: Latin.   Xοροδιδάσκαλοι: Βαγγέλης Κούτρας & Άντρια Αβραάμ.
 
MamboChachaRumbaJive, Paso doble, Samba.
 
3. Χορευτικός Όμιλος Κυπρίων Ε.Κ.Ε
 
Περιοχή: Κύπρος.   Χοροδιδάσκαλος: Μιχάλης Κυπριανού.
 
Καλαματιανός, 1ος ανδρικός καρτζιλαμάς, 2ος & 3ος γυναικείος καρτζιλαμάς,
Τατσιά, Συρτός γυναικείος.
 
4. ΝΟΣΤΟΣ – Λαογραφικός και Χορευτικός Όμιλος
 
Περιοχή: Αριδαία Πέλλας.   Χοροδιδάσκαλος: Χρήστος Βακράκης.
 
Μπαϊντούσκινο, Πατρούνινο, Τρίτα – πάτα, Γκάιντα, Τικ φέσκο.
 
5. Χορευτική Ομάδα Κ.Ε.Δ.Ω Καπανδριτίου
 
Περιοχή: Σαμοθράκη. Χοροδιδάσκαλος: Ερρίκο  Βένγκα.
Πλατανίσιος  Συρτός, Γυναικείος Σταυρωτός, Καρσιλαμάς, Γιαρ – Γιαρ.
6. ΧΟΡΟΠΡΑΞΙΣ – Χορός, Θέατρο, Τέχνες
 
Χορός: Μοντέρνος & Σύγχρονος. Χορ/οι: Κων/να Μαντζίκα – Ηλέκτρα Οικονομίδη.
 
 Μοντέρνος Χορός Παιδικός , Σύγχρονος Χορός Παιδικός-Εφήβων.
7. Καλλιτεχνικό Εργαστήρι Μελισσίων
Περιοχή: Πεντόλοφο Έβρου. Έθιμο Βάγιας. Έρευνα – Καταγραφή: Ελένη Φιλιππίδου.            Διδασκαλία : Ελένη Φιλιππίδου.  Μαρίνα Στέλλα. ΔασκάλαΧορωδίας : Βαϊρλή Έφη.
Κάλαντα Βάγιας, Τραγούδι Βάγιας, Μπαιντούσκα – Κάτω στην Ρόϊδω, Πλαλ’τος – Φώτου, Σαρσαλής – του Μάη θα βάλω τα πανιά.
 
 8. «ΤΟ ΧΟΡΟΣΤΑΣΙ» Όμιλος Φίλων Ελληνικού Χορού – Λαογραφικό Εργαστήρι
 
Περιοχή : «Κάτω στο Γιαλό» (Χοροί του Αιγαίου και των Μικρασιατικών παραλίων).
 Xοροδιδάσκαλος: Παπαλού Μαρία.
 
Πυργούσικος, «Τι σε μέλει εσένανε», Άτταρης, Καβοντορίτικος.
Σαντούρι: Σταυρούλα Σπανού, Δέσποινα Καταραχιά, Ελευθερία Λαμπάκη,
Λαούτο: Λευτέρης Φραγκιουδάκης,  Ακορντεόν: Στέλλα Καταραχιά,
Τουμπερλέκι – τραγούδι: Μαρία Παπαλού.
 
9. Ελληνικό Κέντρο Ζεϊμπέκικου Χορού
 
Χορογραφία  &  χορός:   Θωμάς Κολοβός.
 
 Το ζεϊμπέκικο της Ευδοκίας.
 
10.Χορευτική Ομάδα Παραδοσιακού, Λαϊκού Πολωνικού χορού  του
Πολωνικού Σχολείου «Zygmunt Mineyko»
 
Χώρα: Πολωνία. Διεύθυνση & χορογραφία:  Γκραζίνα  Αδαμίδου.
 
Krakowiak, Polonez, Poznanski Oberek, Polka-balamutka.   
 
11. Απεραθίτικος Σύλλογος   
 
Περιοχή: Χοροί από τ΄ Απεράθου.   Xοροδ/ος: Ελευθερίου Αικατερίνη.
Συρτός, Καλαμαθιανός, Βλάχα.
12. Πολιτιστικός   Σύλλογος    Παραδοσιακών   Χορών «Ο ΜΟΛΥΒΟΣ»,
παράρτημα Αθήνας, τμήμα LATINJUNIOR.
Xοροί: Latin junior.   XοροδιδάσκαλοςΣπανούΚλειώ
ChachachaSamba.
13. Χορευτική ομάδα “Ξέσυρτο“  
Περιοχή: Κεφαλονιά.   Χοροδιδάσκαλος: Ιωάννης Χαμαλτζής. 
Διβαράτικος , Κουτσός , Μανέτας , Μπάλος.
14. Πολιτιστικός Σύλλογος Αγίας Παρασκευής «ΚΟΡΥΒΑΝΤΕΣ»
Περιοχή : Σινασός Καππαδοκίας . Χοροδιδάσκαλος : Πελέκης Ιάκωβος.                                        Δασκάλα Χορωδίας : Βαϊρλή Έφη.
Συρτός ( Εσύ που σέρνεις τον χορό ), Μαλαματένιος Αργαλειός, Πάγω στης Προύσσας,                  Απόψιν  τα Μεσάνυχτα, Σημέρις ή Σημεριανή,  Ίσσος .
 
 
15. Yoga and Oriental Dance Club
 
Χοροδιδάσκαλος: Ανδρομάχη Βουρλάκου.
 
Στην Αγορά του Αλ Χαλίλι. Πήγα σε μάγισσες.
 
16.  Ν.Π.Δ.Δ. «Δ. Βικέλας» Δήμου Κηφισιάς
 
Περιοχή: Βόρεια Ήπειρος.   Χοροδιδάσκαλος: Δέσποινα Σκέρλου.
 
Μοιρολόι Πρεμετής, Δεροπολίτισσα, Βελής-κλέφτες, Οσμαντάκας και Αργύτικο, 
Της Δέβολης –Πωγώνι.
 
17. Πολιτιστικός Σύλλογος Αργυρούπολης «Η ΧΟΡΟΕΚΦΡΑΣΗ»
Περιοχή: Πόντος.     Xοροδιδάσκαλος: Καρεπίδης Ιωακείμ.
 
Έταιρε, Αρματσούκ – Λετσίνα, Ανεφορίτσα – Καλόν κορίτς – Σερανίτσα, Κότσαρι,  Σέρρα-Πιτσάκ,   Τρυγώνα.
Λύρα-τραγούδι: Ταϋλαχίδης Γιάννης, Ταούλ: Ευφραιμίδης Θεοδόσης.
 
18. DeteliniAthens
 
Χώρα: Βουλγαρία. Xοροδιδάσκαλος: DesiZlateva.
 
MelnishkoxoroPetruninoxoro.
19. Ένωση Ρουμελιωτών Δήμου Γαλατσίου & Λαμπρινής
 
Περιοχή: Ρούμελη – Νομός Φθιώτιδος.  Xοροδ/λος: Ερρίκο Βένγκα.
Συρτός Ρούμελης, Κλειστός Νεοχωρίου Υπάτης, Τσάμικος, Λιβανατέικος.
20. Σύλλογος Δανακιωτών Νάξου «Η ΖΩΟΔΟΧΟΣ ΠΗΓΗ»
 
Περιοχή: Ικαρία.   Xοροδιδάσκαλος: Στέφανος Μουστάκης.
 Καρσιλαμάς, Συμπεθέρα, Ικαριώτικος, Σούστα.
21.   ΧΟΡΟΠΑΤΗΜΑΤΑ – Χορευτικό και Πολιτιστικό Εργαστήρι
 
Περιοχή: Βόρεια Θράκη.   Xοροδιδάσκαλος: Κωνσταντίνος Πασσαδέλλης .
 
Τροΐρου, Ζίγκλο, Μηλίσσω, Ισσα παν – Καλλινίτικος, Γιάρισκα, Ζαβρατένο, Ντούσκος – Τσέστο.
 
Γκάιντα:Δημήτρης Μπάκος, Ακορνεόν:Πέτρος Δολιανίτης, Νταούλι:Σταύρος Σουλιμιώτης,
Τραγούδι και Φλογέρα: Κώστας Πασσαδέλης
 
22. Σύλλογος Κρητών Γαλατσίου & Λαμπρινής «ΜΕΓΑΛΟΝΗΣΟΣ»
 
Περιοχή: Κρήτη Χοροδιδάσκαλοι:   Καργιολάκης Γιώργος και Φραντζή Άννα.
 
Βαβουλεδιανός Συρτός, Πεντοζάλι
 
         
http://www.www.galatsi.gov.gr    
http://www.athenssection-cid.gr/
 
Στοιχεία Επικοινωνίας
Αρχιμήδους 2 & Ιπποκράτους
Τ.Κ.: 11146, Γαλάτσι
Τηλ. Κέντρο: +(30) 213.2055300
Εmail: grafeiotypougalatsi@galatsi.gr