Xορευτικές εκδηλώσεις στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Χορού

09/05/2016 19:00 Κλειστό Ολυμπιακό Γυμναστήριο Γαλατσίου – ΠΑΛΑΙ Διοργανωτής: Δήμος Γαλατσίου Διάφορες εκδηλώσεις

 ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ για
τη ΔΕΥΤΕΡΑ 9 ΜΑΪΟΥ 2016,    στις 19:ΟΟ
Ολυμπιακό Ακίνητο Γαλατσίου «ΠΑΛΑΙ»
 Δήμος Γαλατσίου και
το Τμήμα Αθηνών του Διεθνούς Συμβουλίου Χορού

1.  Πολιτιστικός   Σύλλογος    Παραδοσιακών  Χορών «Ο ΜΟΛΥΒΟΣ»,

παράρτημα Αθήνας   & Σύλλογος Γυναικών Αγ. Στεφάνου «Εμμέλεια»

Περιοχή: Δράμα.   Χοροδιδάσκαλος: Γρηγόρης Γρηγορίου.

Ανάθεμα τη μάνα σου – Αηδόνια δεκατέσσερα, Τζάνε ποταμέ, Ιβάνα

Βαγγελίτσα με γύρισμα σε Λαζαρίνα, Μωρέ Διαμάντω.

Γκάϊντα: Μπάκος Δημήτρης, Νταϊρέ: Σουλιμιώτης  Σταύρος.

Υπεύθυνοι Παραδοσιακής Χορωδίας του συλλόγου:

Αμαλία Παπαδοπούλου–Συμεωνίδου, Βαγγέλης Σαραντίδης.

 2. The Dance Club by Galatsi
 

Χοροί: Latin.   Xοροδιδάσκαλοι: Βαγγέλης Κούτρας & Άντρια Αβραάμ.

 Mambo, Cha-cha, Rumba, Jive, Paso doble, Samba.

 3. Χορευτικός Όμιλος Κυπρίων Ε.Κ.Ε

Περιοχή: Κύπρος.   Χοροδιδάσκαλος: Μιχάλης Κυπριανού.

 Καλαματιανός, 1ος ανδρικός καρτζιλαμάς, 2ος & 3ος γυναικείος καρτζιλαμάς,

Τατσιά, Συρτός γυναικείος.

 

4. ΝΟΣΤΟΣ – Λαογραφικός και Χορευτικός Όμιλος Περιοχή: Αριδαία Πέλλας.   Χοροδιδάσκαλος: Χρήστος Βακράκης.

Μπαϊντούσκινο, Πατρούνινο, Τρίτα – πάτα, Γκάιντα, Τικ φέσκο.

5. Χορευτική Ομάδα Κ.Ε.Δ.Ω Καπανδριτίου

Περιοχή: Σαμοθράκη. Χοροδιδάσκαλος: Ερρίκο  Βένγκα.

Πλατανίσιος  Συρτός, Γυναικείος Σταυρωτός, Καρσιλαμάς, Γιαρ – Γιαρ.

6. ΧΟΡΟΠΡΑΞΙΣ – Χορός, Θέατρο, Τέχνες

Χορός: Μοντέρνος & Σύγχρονος. Χορ/οι: Κων/να Μαντζίκα – Ηλέκτρα Οικονομίδη.

Μοντέρνος Χορός Παιδικός , Σύγχρονος Χορός Παιδικός-Εφήβων.

7. Καλλιτεχνικό Εργαστήρι Μελισσίων

Περιοχή: Πεντόλοφο Έβρου. Έθιμο Βάγιας. Έρευνα – Καταγραφή: Ελένη Φιλιππίδου.            Διδασκαλία : Ελένη Φιλιππίδου.  Μαρίνα Στέλλα. ΔασκάλαΧορωδίας : Βαϊρλή Έφη.

Κάλαντα Βάγιας, Τραγούδι Βάγιας, Μπαιντούσκα – Κάτω στην Ρόϊδω, Πλαλ’τος – Φώτου, Σαρσαλής – του Μάη θα βάλω τα πανιά.

8. «ΤΟ ΧΟΡΟΣΤΑΣΙ» Όμιλος Φίλων Ελληνικού Χορού – Λαογραφικό Εργαστήρι

Περιοχή : «Κάτω στο Γιαλό» (Χοροί του Αιγαίου και των Μικρασιατικών παραλίων).

Xοροδιδάσκαλος: Παπαλού Μαρία.

Πυργούσικος, «Τι σε μέλει εσένανε», Άτταρης, Καβοντορίτικος.

Σαντούρι: Σταυρούλα Σπανού, Δέσποινα Καταραχιά, Ελευθερία Λαμπάκη,

Λαούτο: Λευτέρης Φραγκιουδάκης,  Ακορντεόν: Στέλλα Καταραχιά,

Τουμπερλέκι – τραγούδι: Μαρία Παπαλού.

9. Ελληνικό Κέντρο Ζεϊμπέκικου Χορού

 Χορογραφία  &  χορός:   Θωμάς Κολοβός.

Το ζεϊμπέκικο της Ευδοκίας.

10.Χορευτική Ομάδα Παραδοσιακού, Λαϊκού Πολωνικού χορού  του

Πολωνικού Σχολείου «Zygmunt Mineyko»

Χώρα: Πολωνία. Διεύθυνση & χορογραφία:  Γκραζίνα  Αδαμίδου.

Krakowiak, Polonez, Poznanski Oberek, Polka-balamutka.

11. Απεραθίτικος Σύλλογος   

Περιοχή: Χοροί από τ΄ Απεράθου.   Xοροδ/ος: Ελευθερίου Αικατερίνη.

Συρτός, Καλαμαθιανός, Βλάχα.

12. Πολιτιστικός   Σύλλογος    Παραδοσιακών   Χορών «Ο ΜΟΛΥΒΟΣ»,

παράρτημα Αθήνας, τμήμα LATINJUNIOR.

Xοροί: Latin junior.   Xοροδιδάσκαλος: ΣπανούΚλειώ.

Cha-cha-cha, Samba.

13. Χορευτική ομάδα “Ξέσυρτο“  

Περιοχή: Κεφαλονιά.   Χοροδιδάσκαλος: Ιωάννης Χαμαλτζής.

Διβαράτικος , Κουτσός , Μανέτας , Μπάλος.

14. Πολιτιστικός Σύλλογος Αγίας Παρασκευής «ΚΟΡΥΒΑΝΤΕΣ»

Περιοχή : Σινασός Καππαδοκίας . Χοροδιδάσκαλος : Πελέκης Ιάκωβος.

 Δασκάλα Χορωδίας : Βαϊρλή Έφη.Συρτός ( Εσύ που σέρνεις τον χορό ), Μαλαματένιος Αργαλειός, Πάγω στης Προύσσας,

Απόψιν  τα Μεσάνυχτα, Σημέρις ή Σημεριανή,  Ίσσος .

15. Yoga and Oriental Dance Club

 
Χοροδιδάσκαλος: Ανδρομάχη Βουρλάκου.
Στην Αγορά του Αλ Χαλίλι. Πήγα σε μάγισσες.

16.  Ν.Π.Δ.Δ. «Δ. Βικέλας» Δήμου Κηφισιάς

Περιοχή: Βόρεια Ήπειρος.   Χοροδιδάσκαλος: Δέσποινα Σκέρλου.
Μοιρολόι Πρεμετής, Δεροπολίτισσα, Βελής-κλέφτες, Οσμαντάκας και Αργύτικο,
Της Δέβολης –Πωγώνι.
17. Πολιτιστικός Σύλλογος Αργυρούπολης «Η ΧΟΡΟΕΚΦΡΑΣΗ»
Περιοχή: Πόντος.     Xοροδιδάσκαλος: Καρεπίδης Ιωακείμ.
Έταιρε, Αρματσούκ – Λετσίνα, Ανεφορίτσα – Καλόν κορίτς – Σερανίτσα, Κότσαρι,  Σέρρα-Πιτσάκ,   Τρυγώνα.
Λύρα-τραγούδι: Ταϋλαχίδης Γιάννης, Ταούλ: Ευφραιμίδης Θεοδόσης.
18. DeteliniAthens
 Χώρα: Βουλγαρία. Xοροδιδάσκαλος: DesiZlateva.

 Melnishkoxoro, Petruninoxoro.

19. Ένωση Ρουμελιωτών Δήμου Γαλατσίου & Λαμπρινής

 
Περιοχή: Ρούμελη – Νομός Φθιώτιδος.  Xοροδ/λος: Ερρίκο Βένγκα.
Συρτός Ρούμελης, Κλειστός Νεοχωρίου Υπάτης, Τσάμικος, Λιβανατέικος.
20. Σύλλογος Δανακιωτών Νάξου «Η ΖΩΟΔΟΧΟΣ ΠΗΓΗ»
 

Περιοχή: Ικαρία.   Xοροδιδάσκαλος: Στέφανος Μουστάκης.

Καρσιλαμάς, Συμπεθέρα, Ικαριώτικος, Σούστα.

 

21.   ΧΟΡΟΠΑΤΗΜΑΤΑ – Χορευτικό και Πολιτιστικό Εργαστήρι

Περιοχή: Βόρεια Θράκη.   Xοροδιδάσκαλος: Κωνσταντίνος Πασσαδέλλης .

Τροΐρου, Ζίγκλο, Μηλίσσω, Ισσα παν – Καλλινίτικος, Γιάρισκα, Ζαβρατένο, Ντούσκος – Τσέστο.

Γκάιντα:Δημήτρης Μπάκος, Ακορνεόν:Πέτρος Δολιανίτης, Νταούλι:Σταύρος Σουλιμιώτης,

Τραγούδι και Φλογέρα: Κώστας Πασσαδέλης

 22. Σύλλογος Κρητών Γαλατσίου & Λαμπρινής «ΜΕΓΑΛΟΝΗΣΟΣ»
 

Περιοχή: Κρήτη Χοροδιδάσκαλοι:   Καργιολάκης Γιώργος και Φραντζή Άννα.

Βαβουλεδιανός Συρτός, Πεντοζάλι

Στοιχεία Επικοινωνίας
Αρχιμήδους 2 & Ιπποκράτους
Τ.Κ.: 11146, Γαλάτσι
Τηλ. Κέντρο: +(30) 213.2055300
Εmail: grafeiotypougalatsi@galatsi.gr