Περισσότεροι από 600 δρομείς στο 3ο Veikou Trail

01-02-2019 Ενημέρωση

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 20 Ιανουαρίου το 3ο Veikou Trail, στα Τουρκοβούνια και στο Άλσος Βεΐκου. Ο πήχης από την περσινή διοργάνωση είχε ανέβει ψηλά καθώς η αύξηση των συμμετοχών σε σχέση με την περσινή διοργάνωση, είναι αξιοσημείωτη.

Το αγωνιστικό πρόγραμμα της ημέρας, άνοιξε στις 9:30 με τις εκκινήσεις των παιδικών διαδρομών εντός του νέου γηπέδου του Άλσους. Μαθητές δημοτικού και γυμνασίου, χωρισμένοι σε τρεις ηλικιακές κατηγορίες, έτρεξαν 300, 600 και 1.000 μέτρα χωρίς χρονομέτρηση αλλά πήραν μια γεύση του αθλήματος, κερδίζοντας το δυνατό χειροκρότημα όλων για την προσπάθειά τους. Άλλωστε, θα έχουν να θυμούνται την κούρσα τους στους παιδικούς αγώνες, χάρη στο μετάλλιο που τους δόθηκε μετά τον τερματισμό αλλά και το προσωποποιημένο δίπλωμα συμμετοχής. Παράλληλα παρέλαβαν ένα αξιόλογο βιβλίο προσφορά των εκδόσεων ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ.

Λίγο μετά τις 10:00 ήταν η σειρά των ενηλίκων στην κούρσα των 5 χιλιομέτρων να σταθούν στην γραμμή της εκκίνησης του Veikou Trail για να αναμετρηθούν στην απαιτητική διαδρομή. Πρώτος την κορδέλα του τερματισμού των 5 χιλιομέτρων έκοψε ο Βασίλης Μακαντάνης με χρόνο 25:36:175. Δεύτερος ήρθε ο Σπυρίδων Γράψας με χρόνο 26:59:497. Την τριάδα συμπλήρωσε ο Χρήστος Πατσιαλός με χρόνο 27:15:332. Στην αντίστοιχη κατηγορία των γυναικών, την πρώτη θέση κατέκτησε η Ελισάβετ Δήμου που ολοκλήρωσε τη διαδρομή έπειτα από 28:38:518 λεπτά. Πίσω της, ήταν η Λέλα Σάγκα Κεχαγιά με επίδοση 29:38:341. Τρίτη ήρθε η Linda Lauberga με χρόνο 30:11:782.

Ύστερα από 10 λεπτά δόθηκε η εκκίνηση της κούρσας των 10 χιλιομέτρων. Στην πρώτη θέση του βάθρου για τους άνδρες ανέβηκε ο Πρόδρομος Παρούτογλου με 45:59:215. Δεύτερος για 2η συνεχόμενη χρονιά αναδείχθηκε ο Δημήτρης Ροντόπουλος με 48:48:241 (βελτιωμένος κατά 7 δευτερόλεπτα) και τρίτος ο Παναγιώτης Γιαμαίος με 48:52:098. Στις γυναίκες, νικήτρια ήταν η Βίκυ Κολοβού με χρόνο 51:05:446. Την ακολούθησε στη δεύτερη θέση η Δέσποινα Τσουκνάκη με χρόνο 56:07:489, ενώ η τριάδα ολοκληρώθηκε με την Τατιάνα Ιβανόφσκαγια με χρόνο 57:35:428.

Στα 5 χλμ του Nordic Walking, οι τρεις πρώτοι άνδρες που τερμάτισαν ήταν οι Δημήτρης Σταυρίδης (41:01:598), Ευθύμιος Γάλλος (46:31:487) και Γιώργος Παπαδημητρίου (55:20:355). Αντίστοιχα, οι τρεις πρώτες γυναίκες που κάλυψαν με τα μπαστούνια τους την ορεινή διαδρομή ήταν οι Αναστασία Παπαδάκου (46:33:987), Αννέτα Σταμίρη (51:13:827) και η Hara Dile (52:12:560).

Τις απονομές πραγματοποίησαν ο Δήμαρχος Γαλατσίου Γεώργιος Μαρκόπουλος, η Πρόεδρος Πολιτιστικού & Αθλητικού Οργανισμού Μαργαρίτα Μανδηλαρά και η Αντιδήμαρχος Κοινωνικής Πολιτικής & Υγείας Ντίνα Σπηλιοπούλου Χρυσάγη.

Ανεξαρτήτως απόδοσης, όλοι οι δρομείς που συμμετείχαν στο 3ο Veikou Trail έτυχαν σημαντικών παροχών υποστήριξης από τους ανθρώπους της Sportevent αλλά και τους υποστηρικτές και χορηγούς της διοργάνωσης. Μετά τον τερματισμό, πέρα από το αναμνηστικό μετάλλιο που τους κρέμασαν στο στήθος, πήραν μια τσάντα με προϊόντα για την αποκατάστασή τους.

Ο Βίκος, που τροφοδότησε με φυσικό μεταλλικό νερό τους συμμετέχοντες δρομείς στον τερματισμό αλλά και στον ενδιάμεσο σταθμό υδροδοσίας ενώ στον τερματισμό μικροί και μεγάλοι είχαν τη δυνατότητα να δοκιμάσουν τα αναψυκτικά της εταιρίας.

Αν και τελικά δεν προέκυψε κάποιο ιατρικό απρόοπτο για να παρέμβει, η Βιοϊατρική ήταν εκεί με ασθενοφόρο και γιατρό για να προσφέρει τις πρώτες βοήθειες. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στα SUPER MARKET ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ για τη συνεχή βοήθεια και υποστήριξη όπως επίσης και στο κατάστημα αξεσουάρ αυτοκινήτων PAN CAR που εδρεύει στο Γαλάτσι.

Στους τρεις πρώτους νικητές και νικήτριες των 5 & 10 χιλιομέτρων δόθηκαν κύπελλα. Επίσης παρέλαβαν από ένα μπλουζάκι της εταιρίας 1 MATION. Η βράβευσή τους ολοκληρώθηκε με την παράδοση ανθοδέσμης προσφορά του καταστήματος λουλουδιών Le Jardin, που εδρεύει στο Γαλάτσι.

Η διοργάνωση είχε και κοινωνικό χαρακτήρα καθώς οι δρομείς που ήρθαν στο Άλσος Βεΐκου αλλά και οι άνθρωποι της διοργάνωσης, έφεραν μαζί τους τρόφιμα για την ενίσχυση της Δομής Παροχής Βασικών Αγαθών του Δήμου Γαλατσίου: Κοινωνικό Παντοπωλείο και Κοινωνικό Συσσίτιο.

Θερμά ευχαριστήρια στους χορηγούς επικοινωνίας: ΕΡΤ & ΕΡΑ σπορ, Advendure, Running Magazine, Running Pass, I Run, A New Life.

Όλοι οι δρομείς θα μπορούν να κατεβάζουν το προσωποποιημένο δίπλωμα επίδοσης από την επίσημη σελίδα του αγώνα www.veikoutrail.gr.